לחיות מתוך שמחה הלכה למעשה

לחיות מתוך שמחה – הלכה למעשה  

אני מאוד אוהבת את הסיפור שג'ון לנון סיפר על ילדותו :

"כשהייתי בן חמש, אמי תמיד אמרה לי ששמחה היא המפתח לחיים. כשהלכתי לבית הספר, הם שאלו אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול. כתבתי "שמח". הם אמרו לי שלא הבנתי את המשימה, ואני אמרתי להם שהם לא הבינו את החיים."

ממש כמו ג'ון לנון אני מאמינה ששמחה היא המפתח להבנת החיים.

מבחינתי – משמעות החיים זה לעשות חיים. חיים במלוא מובן המילה.

לעשות חיים זה קודם כל להתחבר לתדר השמחה. כערך, כדרך חיים.

שמחה היא המצב הטבעי שלנו, ומורי הדרך הטובים ביותר שלנו לעניין הזה הם הילדים.

ילדים זה שמחה

די אם ניזכר בשמחה שהייתה מנת חלקנו כשאנחנו עצמנו היינו ילדים, או נסתכל בילדים שסביבנו – ילדים, אחיינים, אחים צעירים, נכדים.  נראה איך הם קמים בבוקר – מזנקים מהמיטה לקראת יום מלא משחק וחדווה. כשמשהו קורה שאינו לשביעות רצונם הם יכעסו או אף יפרצו בבכי, אבל מהר מאוד הם יחזרו למצב הצבירה הטבעי השמח שלהם. בערבו של יום הם ממש לא ישושו ללכת לישון.

משהו קרה לנו עם השנים, ועם המחשבה ש"שמחה זה לא חשוב, או לא בוגר". אנחנו מתעוררים באנחה ובתחושה של "אין לי כוח", כשמשהו לא מתוכנן או לא רצוי קורה – אנחנו מתמרמרים, כועסים, נעלבים, עצובים, מתוסכלים, ועלולים להישאר במצב הזה שעות וגם ימים, ואז, בסופו של יום, כשאנחנו סופסוף נכנסים למיטה – זה הרגע שייחלנו לו כל היום…

אבל אפשר גם אחרת…

שמחה היא מצב פנימי שתלוי במחשבות שלנו, ואם נבחר – ביכולתנו לקחת אחריות ולנהל את המחשבות והרגשות שלנו.

פירושו של דבר, זה לא לוותר, לא לחיות מתוך הישרדות או ויתור. בדרך כלל הפוקוס שלנו הוא על מה ששלילי בחיים שלנו, על מה שהשתבש.

הוקרת תודה

אנחנו לא מוקירים תודה על הדברים הטובים בחיים שלנו, לוקחים אותם כמובנים מאליהם.

ברגע שנוקיר תודה, נעריך ונתמקד בטוב – הטוב הזה יתעצם. What we focus on expands

להוקיר תודה על הדברים הטובים בחיים, ועל הטוב שקרה לנו – זהו נקודת הפתיחה.

השלב הבא זה להתבונן במציאות שלי ולהבחין שגם בשגרה שלי, שאני כל כך לוקחת כמובנת מאליה יש כל כך הרבה על מה להודות, כל כך הרבה במה לשמוח ולהעריך. לראות שהשגרה שלי ברוכה. החל מהדברים הבסיסיים אבל הכל כך משמעותיים, שאנחנו מבחינים בהם רק בהעדרם  – כמו הבריאות שלנו, או הגג מעל הראש לנו.

להבחין בדברים הללו, להוקיר תודה עליהם. ( יש המון מחקרים בפסיכולוגיה חיובית על הקשר בין הוקרת תודה לאושר. לא נכנסת לזה כאן)

השלב הבא זה ליצור באופן פעיל עוד ועוד מהטוב בחיי, לייצר , להכניס לחיים שלי עוד סיבות להוקיר עליהן תודה.

תמיד יש ויהיו נסיבות. תמיד יש ויהיו התמודדויות. ועדיין הבחירה בידינו לראות את התמונה המלאה, לראות גם את החצי המלא של הכוס. להוקיר תודה על מה שיש. לא לקחת את הדברים הטובים כמובנים מאליהם.

ללמוד ליצור עוד ועוד שמחה באופן מכוון ולהכניס אותה לתוך החיים, ולהרחיק באופן מודע ומכוון את כל מה שמפחית את שמחת החיים שלנו.

לעשות חיים זה מדויק לי

לעשות חיים היא משמעות החיים גם במובן זה ששמחה ותחושה טובה הם הסמן עבורנו שאנחנו נמצאים במקום המדויק והנכון לנו.

החיבור לתדר האמיתי שלנו נוצר כשאנחנו מתחברים למימד של השמחה, להרגשה הטובה. זה המדד שלנו אם אנחנו נמצאים במקום שנכון לנו או לא נכון לנו. אם הגענו לעבודה חדשה למשל, ונרצה לדייק את ההקשבה לעצמנו ולמה שנכון לנו – נקשיב האם היא גורמת לנו לשמחה או לא.

לכולנו יש בחיים התמודדויות ואתגרים.

אנחנו יכולים לבחור מי אנחנו בהתייחסות להתמודדויות הללו.

הבחירה בידינו – לראות גם את הקשיים אבל שהם לא ייהפכו לכל מהות הקיום שלנו.

בתקופות בהן אנחנו מתמודדים עם נסיבות חיים מאתגרות, נחווה מחשבות שליליות, כגון דאגה, לחץ או מתח. ההתייחסות שלנו למה שקורה, ולא הנסיבות עצמן הם שגורמים לנו לחוויה של "חיים בהישרדות", "חיים קשים".

להפחית דאגות ומתחים

והבחירה בידינו בכל רגע ורגע נתון. איך אנחנו רוצים שהחיים שלנו ייראו ? איך אנחנו רוצים לחיות אותם ? איך אנחנו רוצים שהיום יום שלנו ייראה ? גם כשיש לנו נסיבות מאתגרות שמחיבות התמודדות, והאוטומט שעולה זה מתח, דאגה, לחץ.

גם אם אני מתמודדת מול אתגרים – ותמיד יהיו אתגרים שדורשים התמודדות, אנחנו לא מדברים על חיים בלה לה לנד – הבחירה בידיי מי אני ובאיזה הוויה אני מתמודדת מולם. ההתמודדות עם הנסיבות והאתגרים עצמם דרך "דאגה" או "מתח", רק מורידה מהאנרגיות שלנו, ובפועל מפחיתה מהאפקטיביות של ההתמודדות שלנו.

האינטרס שלי זה לחיות באנרגיות גבוהות. קודם כל כי ככה אני ארגיש יותר טוב. וגם כי האפקטיביות שלי, דווקא בהתמודדות עם החיים ועם אתגריהם תהיה גבוהה יותר.

ההתפתחות היא בצמיחה ובהבנה של מי אני. מה חשוב לי (כלומר מה התסריט שלי) ואיך לחיות מתוך זה פול גז ( ולא פול גז בניוטרל ).

כשאנחנו מבינים את המשמעות והחשיבות של שמחה – לחיים שלנו, לבריאות שלנו, הנפשית ואפילו הפיזית, למערכות היחסים שלנו, ולמימוש העצמי שלנו  – המודעות כבר קיימת, ואם אחריה גם נביא את הבחירה וניקח אחריות עליה, הרי שניצור עבור עצמנו חיים מלאים.

אגב, אני מלמדת טכניקה קלה ובהירה שפיתחתי, המאפשרת הפחתה משמעותית של  ההתנהלות האוטומטית הזו, מתוך הדאגות והמתחים ומאפשרת להתחבר גם לאתגרים ממקום חיובי.

לחיות את החים במלואם

לחיות את החיים במלואם, מתוך תשוקה והתלהבות. מתוך כך שנבחר לחיות חיים שיש בהם הנאה, ונשים את הפוקוס על הנאות החיים, נהנה מכל מה שיש לחיים להציע, ובעיקר: נתבונן במה עושה לי טוב, ומה לא. משמעות הבחירה הזו היא לחיות במתאם למי שנועדתי להיות, והתוצאה תתבטא בלחיות בתדר גבוה. באנרגיות גבוהות.

אז נכון שמהות החיים זה לעשות חיים, אבל לא פחות מכך: לעשות חיים בלי פשרות ומתוך התכווננות ודיוק, זו הדרך שלי לגלות את משמעות החיים עבור עצמי.

" להגשים תכלית גבוהה משמע להאמין בעצמך, ולהאמין בטוב היקום. אם יש החלטה אחת שמסוגלת לסייע לך להגשים תכלית גבוהה, זו ההחלטה להאמין בעצמך ולתת אמון ביקום…

תהליך התכלית הוא להיכנס לעצמי הפנימי שלך, להוציא אותו לאור עולם ולהתעלות עם האנרגיה שלך. חיים אלה מעניקים לך את האפשרות למצוא אור ולחיות מתוך שמחה." (סאנאיה רומן)

 

 

 

 

 

פוסטים נוספים

השארו מעודכנים

הרשמו לרשימת התפוצה

רוצה לקבל את הפוסטים שלי בוואטסאפ?

כתבי לי ואשלח גם לך

בואו לעקוב אחרי הסטורי שלי באינטגרם שם אני חוגגת את החיים בלייב

חוגגת את החיים ומשתפת מידי שבוע בפייסבוק האישי שלי

מוזמנות להצטרף לקבוצה של חוגגגות את החיים עם אורית פרי בפייסבוק

דילוג לתוכן